Spökvisning på Mårbacka

När mörkret faller över Mårbacka släcks Minnesgården ner och dörrarna öppnas till berättelser om spöken, mystik och det övernaturliga – ämnen som fascinerade Selma Lagerlöf.
okt
17
2026
Tillfällen
Oct 17 2026
Oct 24 2026
Kontakt
Arrangör
Mårbackastiftelsen
Adress
Mårbacka 42
Östra Ämtervik
Telefon: +46 56531027
Plats

Det spökar hos Selma Lagerlöf… eller!? Häng med på en guidad visning av Mårbacka Minnesgård med fokus på spöken och historier om det övernaturliga! Selma Lagerlöf hyste stor fascination för spökhistorier och andliga världar – och hon grävde gärna där hon stod.

Häng med på en spökvisning som genomförs kvällstid, precis vid mörkrets inbrott. Minnesgården är nedsläckt, och inget för mörkrädda - eller?

Lördagarna 17 & 24 oktober 2026.
Spökvisningar tar c: a 45 minuter. En visning börjar kl. 18, och en visning börjar kl. 19:30.
Pris vuxen: 240: -, barn upp till 15 år: 140: -.

Obs: vi rekommenderar spökvisning för barn från minst 10 års ålder.

Eftersom vi tar in mindre grupper än vid vanliga visningar och begränsat antal måste visningen förbokas. Boka online via Mårbackas bokningssystem.